29. augusta uplynulo 73 rokov od vyhlásenia Slovenského národného povstania. Slovenské národné povstanie bolo vyhlásené 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odbojového hnutia na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie Slovenskej republiky. Jeho politickým cieľom bolo odstránenie autoritatívneho režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Slovenské národné povstanie sa skončilo po dvoch mesiacoch porážkou povstaleckej armády, ktorá potom z časti prešla na partizánsky spôsob boja.
Dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo 60.000 vojakov armády a 18.000 partizánov, spolu so Slovákmi aj príslušníci 30 národov a národností Európy, Austrálie. Udržanie povstaleckého územia počas tohto obdobia v tyle sovietsko-nemeckého frontu, rozsah, dĺžka a vojenský význam povstania ho zaraďujú k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam v Európe.
Slováci dokázali, že nie sú národ spolupracujúci s Nemeckom a dali tak najavo, že sme boli proti fašistickému režimu, nepodporovali sme ho, nesúhlasili sme s ním.
Slovenské národné povstanie sa stalo jednou z kľúčových a pozitívnych udalostí slovenských dejín. V septembri 1992 Slovenská národná rada vyhlásila 29. august za deň štátneho sviatku. Každoročne sa na mnohých miestach Slovenka konajú pietne spomienky na túto udalosť, a tak sme si aj my pripomenuli výročie tejto, pre Slovenský národ tak významnej udalosti zapálením symbolickej vatry .